Warto regularnie sprawdzać stan roweru

Pamiętamy o tym, aby robić regularnie przegląd swojego samochodu, jednak równie często zapominamy o tym, że należy sprawdzać także rower. Im więcej na nim jeździmy, tym szybciej się zużywa, a co się z tym wiąże, tym ważniejsze jest to, abyśmy na bieżąco wszystko sprawdzali, a już tym bardziej, zanim wyjedziemy w trasę.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Przede wszystkim przed każdym wyruszeniem na przejażdżkę, powinniśmy sprawdzić, czy nasze koła są odpowiednio napompowane. Jeżeli będzie w nich zbyt mało powietrza, to może się okazać, że pojedzie nam się bardzo ciężko, a z drugiej strony może się okazać, że opona szybciej się zniszczy i będziemy musieli ją wymieniać. Należy także systematycznie sprawdzać stan hamulców, tak abyśmy mieli pewność, że w razie konieczności nasz rower zahamuje bez najmniejszego problemu, zwłaszcza że nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć podczas takiej przejażdżki.

Wspomnieć tutaj także trzeba o sprawdzeniu siedziska dla dzieci na rower i kierownicy, a także tego, czy przerzutki działają w prawidłowy sposób. Im więcej rzeczy będziemy sprawdzać, im bardziej regularnie będziemy to robić, tym większa będzie szansa, że nasz rower będzie działał tak jak powinien, a co się z tym wiąże, że nic złego nam się nie stanie podczas przejażdżki. Dodatkowo warto mieć zawsze przy sobie odpowiedni zestaw kluczy, tak abyśmy podczas jakiejś awarii mogli sobie sami z tym poradzić, nawet jeżeli będziemy mieli stosunkowo daleko do domu. Odpowiednie przygotowanie do jazdy jest bardzo ważne, dlatego nie można tego lekceważyć. Nie będzie tutaj miało znaczenia to, czy chcemy jechać na dłuższą wyprawę, czy tylko na taką krótką po okolicznych terenach.

Zawsze musimy mieć pewność, że nasz rower będzie w pełni sprawny.