Depresja poporodowa – objawy i przebieg

„Depresja poporodowa” to termin, który w ostatnich latach jest często nagłaśniany przez lekarzy. Wiele matek dotkniętych tą chorobą w ogóle nie zgłasza się do lekarza, a co za tym idzie nigdy nie zostaje zdiagnozowana.

Tymczasem depresja poporodowa to ogromne obciążenie dla całej rodziny. Jakie są jej objawy i przebieg? Warto wiedzieć, że depresja poporodowa nie musi pojawić się od razu po narodzinach dziecka.

Często pierwsze symptomy można zaobserwować dopiero po około dwóch miesiącach od porodu. Dlatego też bardzo łatwo pomylić tę chorobę z okresowymi wahaniami nastroju lub tzw.

„baby bluesem”. Do objawów zaliczamy przede wszystkim poczucie nieradzenia sobie z opieką nad dzieckiem, pesymistyczną wizję przyszłości, napady leku, spowolnienie motoryczne, a w skrajnych przypadkach nawet myśli samobójcze lub myśli o zrobieniu krzywdy dziecku.

Dlatego też bardzo ważne jest, aby kobieta, która obserwuje u siebie symptomy depresji poporodowej jak najszybciej zgłosiła się do lekarza. Objawy bowiem nigdy nie ustępują same.