Cukrzyca i depresja

Cukrzyca i depresja do choroby, które ze względu na częstotliwość występowania zostały uznane już za schorzenia cywilizacyjne. Obie są ogromnym obciążeniem zarówno dla pacjenta, jak i dla jego rodziny. Jeszcze gorzej, gdy występują jednocześnie. Tymczasem naukowcy obserwują coraz więcej zależności w występowaniu i wzajemnym wpływaniu na siebie cukrzycy i depresji.

Okazuje się bowiem, że wśród populacji chorującej na cukrzycę, depresja pojawia się dwa razy częściej niż u pozostałych. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy twierdzą, że ma na to wpływ m.in. styl życia osób chorujących na depresję.

Są one o wiele mniej aktywne fizycznie, zużywają mniej energii, często nadużywają używek takich jak nikotyna czy alkohol. Ponadto zaburzona jest u nich równowaga biochemiczna mózgu, co skutkuje nadmiernym wydzielaniem kortyzolu – hormonu, który odpowiada za regulację stężenia cukru we krwi. To właśnie przez te czynniki osoby cierpiące na depresję są bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy. Zdarza się oczywiście, że choroby pojawiają się w odwrotnej kolejności.

Wówczas trzeba być bardzo uważnym, ponieważ obniżenie nastroju utożsamiane jest z koniecznością zmiany trybu życia przez cukrzyka.

ubezpieczenie zdrowotne www.chwastywrazliwe.com.pl