Bezpieczniki samochodowe – rodzaje

Bezpieczniki samochodowe to podstawowe elementy, których zadaniem jest zabezpieczanie pojazdu przed różnymi czynnikami zagrażającymi. Bezpieczniki muszą cechować się możliwie jak najwyższą pewnością zadziałania w kluczowych momentach. Dlatego tak ważne jest, by elementy te były zawsze sprawne w naszym aucie. Spalony bezpiecznik samochodowy może skutecznie uniemożliwiać prowadzenie pojazdu. Wyjście jest tylko jedno – należy wymienić go na nowy, działający i odpowiednio dobrany model. Wymiana bezpiecznika samochodowego nie należy do trudnych zadań, ale to na co należy zwrócić uwagę, to dobranie właściwego modelu. Z jakich zatem rodzajów bezpieczników przyjdzie nam wybierać?

Bezpieczniki samochodowe i ich rodzaje

Jak dzielimy bezpieczniki samochodowe? W ich podziale skupiamy się na dwóch najważniejszych parametrach jakimi są napięcie i natężenie prądu przepływającego przez bezpiecznik.

Napięcie może wynosić 12V lub 36V. Z kolei zwracając uwagę na natężenie prądu, możemy wybierać spośród dwóch typów bezpieczników. Pierwszy rodzaj to bezpieczniki samochodowe mini i normal o natężeniu 1-5A, 7,5A, 10 A, 15A, 20A, 25A. Z kolei drugi rodzaj to bezpieczniki maxi, których natężenie może wynosić 30A, 40A, 50A lub 60A.

Kolory bezpieczników samochodowych

Podstawowe bezpieczniki samochodowe mają przezroczystą barwę, która pozwala dojrzeć ich wnętrze i w razie wystąpienia awarii szybko ją zlokalizować. Dzięki temu, że bezpieczniki są przezroczyste, bez problemu zlokalizujemy, który z nich się przepalił. Z kolei obwoluty bezpieczników są już oznaczone danymi kolorami, które pomagają określić rodzaj bezpiecznika.

Dany kolor przypisany jest do danego natężenia prądu. I tak możemy wyróżnić bezpiecznik:

  • Szary – natężenie 2A,
  • Fioletowy – natężenie 3A,
  • Jasnobrązowy – 5A,
  • Ciemnobrązowy – 7,5A,
  • Czerwony – 10A lub 50A,
  • Niebieski – 15A lub 60A,
  • Żółty – 20A,
  • Biały – 25A,
  • Zielony – 30A,
  • Pomarańczowy – 40A.

Wymiana bezpiecznika samochodowego

Bezpieczniki samochodowe możemy jak najbardziej wymienić we własnym zakresie. Jak już wcześniej zostało wspomniane, ważny jest dobór odpowiedniego modelu. Wybierając takie akcesorium, upewnij się, że decydujesz się na bezpiecznik o odpowiednim natężeniu prądu – nie może być zbyt słaby, ani zbyt silny. Przy kupnie nowego bezpiecznika samochodowego warto mieć ze sobą ten stary, by mieć pewność, że wybieramy właściwie. Pamiętaj również, że zawsze warto mieć ze sobą zestaw zapasowych bezpieczników, które pozwolą na szybkie usunięcie usterki.

Bezpiecznik możemy przepalić się w każdym momencie, uniemożliwiając tym samym (lub znacznie utrudniając) dalszą jazdę autem.

www.omialab.pl